Pilgrimsvandring till extrapris?
Häromsistens fick jag ett “tipsmail” (pressmeddelande) från magasinet Amos som ges ut av Kyrkans tidning. Det innehöll en artikel om en reporters pilgrimsvandring till IKEA samt en inbjudan till att delta i en gemensam sådan, pilgrimsvandring till IKEA, alltså. (Min favoritspanare Göran Everdahl hade förresten också fått det här mailet och byggde sitt inlägg i helgens Spanarna i P1 bland annat på det.)
Så här står det i pressmeddelandet:
Om två veckor arrangerar magasinet Amos världens första pilgrimsvandring till IKEA. Vi är redan en liten grupp troende, ateister och shopaholics. Vill du följa med? Vandringsvägen är sex kilometer. När vi kommer fram håller Amos huspräst Annika Borg en enkel betraktelse. Därefter erbjuds de som önskar att köpa 200 värmeljus för 29 kronor.
Alltså, jag kan på något sätt förstå hur nån tänkte, att använda pilgrimsmetaforen i ett kontextuellt sammanhang. Eller att vara kyrka där folk ändå befinner sig. Men hur mycket jag är för att söka sig bort från det instängda till vara där folk är, tycker jag att det är något som slagit slint här.
Framför allt är det det sista som stör mig enormt. Extrapris på värmeljus. Jag kan haja om grejen är att mitt i konsumtionshysterins IKEA ha vandring och andakt. Men om hela syftet med grejen är att folk ska shoppa - vad är då poängen? Jag tycker det är på gränsen till osmakligt, eller åtminstone meningslöst. Tramsigt, helt enkelt.
Jag har inget emot IKEA eller värmeljus. Men att ordna ängsliga jippon istället för att ta människors längtan efterlångsamhet och andlighet (som pilgrimstrenden tyder på) på allvar, det är att underskatta människor.
Nej, det finns många platser att pilgrimsvandra på, tillsammans eller på egen hand. Och jag skulle föreslå att man som mål väljer en plats där man kan komma närmare stillheten, sina egna tankar och Gud. Inte en plats där man kan köpa 200 värmeljus för 29 kronor.
Läs även andra bloggares intressanta åsikter om amos, pilgrimsvandring, konsumism, ikea, jippon

juni 3rd, 2008 at 1:28
Fantastiskt att du skriver om detta, och så bra oxå. Jag håller med dig om att man absolut inte kan finna något likamedtecken mellan pilgrimsvandring och IKEA, frågan är väl om detta bidrar till det ökade konsumtionssamhället eller om det bidrar till minska konsumtion? Man kan väl i sitt stilla sinne anta (hoppas) att detta är resultatet av en riktigt kass brainstorm på ett redaktionsmöte, samtidigt kan jag känna att det är åt det här hållet samhället barkar just nu. Det anses inte vara “hett” eller “trendigt” att vara tacksam för det man har utan mera vill ha mer. Vi har nu t.o.m politiker som på fullaste allvar i “primetime-tv” menar att konsumtionen räddat världen från fattigdom. Jag kanske tar detta ett steg för långt, men det jag försöker påvisa, som jag tycker du belyser på ett fantastiskt sätt, är att vi atr ofta något seriöst, heligt eller respekterat och på några intensiva minuter förvandlar vi det till något lättsålt, kommersiellt och obehagligt, deta gör vi nog alla mer eller midre, det som är skrämmande är att många gör det utan att blinka.
Tack för ett bra inlägg!
juni 6th, 2008 at 10:32
Ok, nu har jag inte fått pressmeddelandet eller sett artikeln i sitt sammanhang, men är det inte så att hela grejen är ett allvarligt menat skämt? Du vet, när skämtet ligger så nära verkligheten att ironin liksom upphävs? Jag tycker att hela idén verkar ligga nära Amos förkärlek för att kritisera världslig tomhet och kyrkans ängslighet. Eller?