Biskopskandidater i Västerås börjar presenteras

Nu under hösten ska vi välja ny biskop här i Västerås stift eftersom biskop Claes-Bertil Ytterberg går i pension i vår. Diskussionerna har pågått länge, och idag presenterar den beredningsgrupp som funnits på stiftet sina sju kandidater. Det betyder inte att det måste bli någon av dem - alla röstberättigade (alla präster i stiftet + lika många förtroendevalda) har rätt att nominera vid provvalet den 1/11. De kandidater som får mer än 5% av rösterna vid provvalet går vidare till hearing och det egentlgia valet som äger rum 10/1 -08. Får ingen kandidat mer än hälften av rösterna då avgörs valet i en andra omgång.

Beredeningsgruppen - som bestått av präster, förtroendevalda och en representant för Svenska kyrkans unga - har presenterat följande sökprofil och kandidater (ur pressmeddelandet):

Beredskapsgruppen inför biskopsvalet har kommit fram till att Västerås stifts biskop ska vara: Folkkyrklig och visionär med långsiktigt strategiskt tänkande. Tydlig i sin kommunikation inom kyrka och samhälle. Prestigelös ledare som får andra att växa. Förtrogen med församlingsliv och internationellt arbete. 

Beredningsgruppen har tillfrågat sju personer som tackat ja till att ställa upp i provvalet:   

Margarete Isberg, domprost i Västerås 

Thomas Söderberg, kyrkoherde i Envikens församling och direktor i förbundet S:t Lukas 

Marika Markowitz, direktor på Stockholms Stadsmission 

Eva Brunne, stiftsprost i Stockholms stift 

Johan Dalman, enhetschef för ekumenik på kyrkokansliet i Uppsala 

Håkan Wilhelmsson, domprost i Lund  

Ingegärd Sjölin, rektor vid Pastoralinstitutet i Lund

Andra namn som jag har hört nämnas i snacket är Sven Hillert, rektor på pastoralinstitutet i Uppsala och Annika Anderbrandt, kyrkoherde och prost i Falun (ingen av dem har dock kandiderat offentligt).

Kyrkans tidning skrev i en artikel i veckan om de tre kanske kändaste kandidaterna, Margarete Isberg, Thomas Söderberg och Johan Dalman.

Bilden föreställer avgående biskop Claes-Bertil Ytterberg och är hämtad från Västerås stift. Andra intressanta bloggar om: svenska kyrkan, biskopsval, biskop, västerås, ” kyrkan

2 Responses to “Biskopskandidater i Västerås börjar presenteras”

  1. kyrksyster Says:

    Har man tittat lite utanför kretsarna?

    Fredrik Modeus
    Martin Modeus
    Mikael Mogren

    är tre etablerade namn i den kommande genarationen.

    Men varför inte fundera över

    Hans Boeryd… kh i Jönköpings Sofia

    Elisabeth Bengtson… stiftsdirektor i Linköping

  2. Marta Axner » Blog Archive » Snart vet vi vilka som blir biskopskandidater i Västerås Says:

    […] Som jag skrivit om tidigare har en grupp utsedd av stiftsstyrelsen plockat fram några kandidater men nu har även andra dykt upp, mestadels presenterade i lokalmedierna. På stiftets hemsida kan man idag läsa att följande namn har presenterats offentligt av någon: Föreslagna Biskopskandidater som vi känner till (fram till den 24 oktober 2007). […]

Leave a Reply